Александр Пелин

Список публикаций: Смислова зброя

Смислова зброя в умовах інформаційної війни

1. Поняття "#смисловазброя" повністю відсутня в тезаурусі української суспільної науки за винятком недавньої статті Георгія #Почепцова (мовою автора): "Смисловое оружие:  в теории и в ситуации Крыма". Смислова зброя розглядається як те, що "спрямовано на зміну інтерпретацій того, що відбувається в разі наявних конфліктів". При цьому сам факт, його ім"я, знак або "телевізійна картинка" не піддається сумніву.

2. Суперечка, як правило, ведеться про інтерпретацію смислу медійної картинки, яка є перед нами. Наприклад, невідомий чоловік зі зброєю отримує в результаті російське позначення «ввічливі люди», якщо він свій, або негативне - «фашист, неонацист», якщо він чужий". Тобто, аналіз практичного значення медійної картинки звужується до оцінки "свій" - "чужий" і залишається за межами осмислення. З цього випливає висновок, що смислова зброя - це інформаційний потенціал інтерпретації події в певному напрямку.

2. На думку Почепцова, в Криму Україна запізнилася не з організацією військової відсічі, а з протидією в області смислів: "Якби Україна свого часу зробила автономію кримськотатарською, посиливши саме цей тип смислоутворення, це стало б протидією в області зіткнення смислів". На жаль, мова йде тільки про зіткнення смислів і не уточнюється механізм їх трансформації при введенні нового імені.

3. Відкритим залишається питання про походження смислів. Зрозуміло, що смисли не винаходити сьогодні, а знаходяться в "ящику Пандори" і витягуються з нього в "потрібний" для когось час. Почепцов стверджує, що смисли управляються оцінками і цінностями минулого часу: "Ці смисли не вигадані сьогодні, їх беруть готовими з арсеналів смислового зброї, все це розташовано навколо двох полюсів: Добра і Зла. «Наше» завжди буде наближене до Добра , а «чуже» - до Зла. «Злісний оскал американського імперіалізму» часів холодної війни радянського часу з цього ж арсеналу.

4. Отже, #невдалаоборонаКриму відбулася не через зраду, а завдяки ігнорування командуванням смислової зброї: "Військові не могли стріляти один в одного, оскільки їх утримувало від цього спільне минуле". Але таке ж "спільне минуле" існує і на інших пострадянських територіях. Отже, ризик переходу озброєних людей на бік противника залишається.

5. Виходячи з такого вузького розуміння смислової зброї, інформаційна війна - це мистецтво створення "правильних інформаційних картинок" за критерієм "свій" - "чужий". Результатом інформаційної війни цього рівня є поляризація позицій сторін до відомих кричалок - мотиваторів / демотиваторів. При максимальній поляризації позицій інформаційна війна вихолощується у війну морально-психологічну. Це вже інший "жанр" боротьби. Тому питання полягає у тому, як не покинути площину інформаційної війни, а нарощувати її ефективність.

6. По-перше, варто пам"ятати, що інформаційна війна актуальна лише при дефіциті матеріальних ресурсів. Зараз в Україні саме така ситуація, що вимагає ефективної інформаційної війни. По-друге, смислова зброя в умовах інформаційної війни є максимально ефективною. Це визначається тим, що смислова зброя - це не тільки можливість використання потенціалу інверсійних оцінок, тому що смисли - більш широке явище. Це, як мінімум, половина інформаційного потенціалу знакових систем.

7. Будь-яка знакова система має дві сторони: значення і сенс. Технократичне індустріальне суспільство віддаючи перевагу практичному значенню речей, недооцінює роль смислів. Технократи зазвичай зверхньо ставляться до гуманітаріїв, але останнім часом все частіше програють їм.

8. Смислова зброя здатна змінювати наявні цілі на потрібні або непотрібні, зменшувати або перебільшувати наявне #значенняречей та дій, легалізувати заборонене та табуйоване.

9. Одним з практичних різновидів смислової зброї слід вважати технологію "вікно Овертону". Ця технологія дає можливість "розмивати смисли", змушувати їх не існувати у вигляді цінностей, а лише мерехтіти перед противником, створювати так звану "маячну"​​, змушувати втрачати зміст того, що відбувається навколо супротивника. 

10. Вихідною ланкою для застосування смисловий зброї можна вважати тезаурус понять. Тезаурус понять, що асоціюються зі Збройними Силами Росії демонструє можливість розмивання асоціативних зв"язків в напрямках: "Війна" - "Армія" (0,5); "Війна" - "Зброя" (0,52); "Зброя" - "Армія" (0,53). Найбільш стійким для застосування смислового зброї треба вважати асоціативний напрямок "Війна" - "Танк" - "Сила" - "Мужність" (0,71).