Александр Пелин

Список публикаций: Виборчі тренди 2014 року

вибори 2014, електоральні вподобання закарпатців, #ОлександрПелін

Основні виборчі тренди 2014 року в Україні

Ще не завершилась реєстрація кандидатів на посаду президента України, а основні виборчі тренди вже прораховуються завдяки результатам загальноукраїнського соціологічного дослідження, проведене силами чотирьох соціологічних служб:

  • Центром соціальних та маркетингових досліджень «СОЦИС»; 
  • Київським міжнародним інститутом соціології;
  • Соціологічною групою «Рейтинг»;
  • Центром Разумкова.

Первинні результати загальноукраїнського соціологічного дослідження показують високий рівень електоральної активності та значний рейтинговий відрив на користь Петра Порошенко.

Вторинний аналіз результатів загальноукраїнського соціологічного дослідження доводить, що за вподобаннями електорату основними #виборчимитрендами2014року в Україні виступають #ПетроПорошенко і #СергійТігіпко. Усі інші кандидати за  вподобаннями електорату поділилися на дві великі групи: Порошенко, Кличко, Ярош, Гриценко, Тягнибок, Ляшко, Тимошенко тощо, працюють на одному боці, на протилежному – Тігіпко, Симоненко, Добкін,  Медведчук та інші можливі кандидати. Це добре видно з  таблиці корелятивних залежностей між вподобаннями електорату кандидатів

Незважаючи на значний рейтинговий відрив на користь Порошенко, його електоральні ресурси практично вичерпані, а більша частина тих виборців, які "не визначилися" знаходяться в тренді Тігіпко. Крім того, в тренді Тігіпко перебуває і електорат "інших кандидатів" на посаду президента України. В західних регіонах  Порошенко може набрати до 40 – 45 %, але східні це нівелюють. Як резерв голосів залишаються і виборці, котрі негативно налаштовані до всіх кандидатів. Цей ресурс, скоріш за все, належить або Тігіпкові, або Симоненкові. 

Отже, основні виборчі тренди 2014 року в Україні в графічному оформленні виглядають наступним чином: Діаграма 1

При цьому, #електоральнийпростірУкраїни2014 зовсім не змінився але сформовані певні ілюзії щодо його змін. Вторинний аналіз результатів дослідження згаданих  соціологічних служб України свідчить про  досить   чітко виражені різні вподобання Сходу й Заходу, між ними – Закарпаття й Центральна Україна, які  займають проміжний простір. 

Таким чином, електоральний простір України 2014 року, побудований завдяки ранжуванню регіональних вподобань електорату, має наступний вигляд:  Діаграма 2

До основного ризику виборів - 2014 треба віднести ймовірний вихід у ІІ тур виборів Петра Порошенко й Юлії Тимошенко, що може позбавити південно-східний електорат України вибору між основними трендами, мінімізувати потребу приймати подальшу участь у виборах та спонукати просто не прийти на виборчі дільниці. І це може стати вагомою підставою вважати вибори нелегітимними.

Бачення основних виборчих трендів, електорального простору України та ризиків виборчого процесу дозволить активно впливати на хід виборчої компанії президента України 2014 року.

Більш докладно ці питання обговорювалися в ході зустрічі 01.04.2014 в редації "Закарпатської правди"