Александр Пелин

Список публикаций: Доступні нам ресурси

ДОСТУПНІ НАМ РЕСУРСИ

И вот души пращуров сияют нам из Ирия.

И там Жаля плачет о нас, и говорит нам, что

мы пренебрегали Правью, Навью и Явью...

Пренебрегали мы сим и были глухи к истине...

И мы недостойны быть Дажьбоговыми внуками.

"Велесова книга"

  Доступні нам ресурси подібні давньослов"янській Праві. За допомогою Праві, спираючи на яв" і захищаючись від Наві, ми здатні створювати нову яв". Один із змістів древньої формули доходить до нас із глибини століть у сучасному формулюванні: "Правильно витрачені ресурси створюють нові". Можна перефразувати це формулювання та створювати нові формули. Наприклад, "правильно витрачені нами чужі ресурси створюють наші ресурси" чи "чужі ресурси створюються за допомогою правильно витрачених нами ресурсів". Змісти, знайдені на рівному місці, стають явою після наповнення формул конкретним змістом, доступними нам ресурсами.

  З погляду американських соціологів, реальними ресурсами є Гроші, Влада і Престиж. Утилітаристи додають, що за допомогою грошей практично завжди можна досягти і влади й престижу. Високий престиж дає можливість для поповнення фінансових ресурсів і влади над великою кількістю людей. Успішне правління підвищує престиж влади і збагачує. Іноді буває і навпаки, невдачі влади змушують владу витрачати величезні фінансові ресурси заради відновлення доброї репутації і престижу. Що іноді перетворюється в порожнє "спалювання" усіх видів ресурсів.

  З погляду російського менеджера Андрія – Рєтунського, основними нашими ресурсами є час, гроші і зв"язки. "Якщо потрібно полагодити водопровідний кран, можна надійти трьома принципово різними способами:

  1. Найняти слюсаря.
  2. Полагодити самостійно.
  3. Попросити полагодити гарного знайомого.

  У першому випадку знадобиться такий ресурс як гроші, в іншому випадку необхідний інший ресурс - час. Якщо відсутнє уміння ремонтувати крани, спочатку доведеться навчитися, і виходить, часу буде витрачено набагато більше. А в третьому випадку потрібний ресурс - зв"язок, тобто особисті відносини з тією людиною, яка може це зробити".

  Закарпатці, зручно розташувавшись між — США і Росією, можуть сміливо стверджувати, що їм доступний як арсенал типово американських ресурсів (Гроші, Влада і Престиж), так і російський (Час, Гроші і Зв"язки).  Крім того, вони можуть використовувати додаткові ресурси: родинні зв"язки, недвозначний натяк зацікавленій особі на можливість зробити такого роду Послугу - Дарунок, а, у крайньому випадку, навіть наказати своєму підлеглому чи залежній людині, використавши Адміністративний ресурс. Тому ми, напевно справедливо, посідаємо 122 місце з 142 країн за рівнем корупції. Можна сперечатися: "Чи завжди клановий перерозподіл у нас можна вважати корупцією? Чи може, це додатковий ресурс, специфічний тип "народного страхування", який породжується нашими нестабільними історичними, геополітичними чи регіональними особливостями?"

  Наймогутнішим ресурсом нашого регіону є експолярна економіка. Ми ж не засуджуємо не контрольований ринком і державою процес нетоварного виробництва й обміну (вирощування продуктів на присадибних ділянках, заготівлі продуктів на зиму, ремонт житла силами родичів, фінансовий кредит знайомих і багато чого іншого, подібного цьому). Може, отут знаходиться відповідь на "Сім парадоксів закарпатської політики", сформульовані недавно Сергієм Федакою у "Фесті". Може завдяки особливостям наших ресурсів "ніде в Україні політика не має такого кланового характеру, не робиться настільки по-сімейному"? Може тому основна формула нашої моральності: "Ми займаємося нечесними справами, але робимо це чесно". А якщо це наші регіональні особливості, те наскільки ефективна боротьба з ними? Можливо тому "кожен закарпатець унікально поєднує у своїй душі соборника і сепаратиста водночас"? Ми рівно настільки соборники, наскільки центральна влада не зауважує нашої експолярності і відносного сепаратизму.
  Усі, хто починають активно чи демонстративно боротися з доступними нам експолярними ресурсами, попадає в дурне положення. Легко це робити в Англії, де рівень тіньової та експолярної економіки близько 5%. Трохи складніше в Італії, де рівень прихованих ресурсів - 12%. Ще важче в Польщі. Там рівень тіньового сектора близько 30%. В Україні таких ресурсів 50-60%. Закарпаття по цьому показнику, швидше за все, не пасе задніх. Чим компенсувати чесним і непідкупним громадянам добровільне відмовлення від використання половини ресурсного потенціалу регіону? Один з респондентів з рахівщини на питання: "Чи виживете ви, якщо почнете чесно й ефективно використовувати доступні вам лісові ресурси", - чесно відповів: "Тільки в тому випадку, якщо вся Україна, а не тільки один Рахів почне жити чесно".

   Тіньові капітали - величезні, цілком очевидні, але не завжди доступні ресурси, здатні зробити успішними значно більшу кількість закарпатців, чим це є в даний момент. "Народні страховки" на чорний день - справа свята і сакральна. Лихо в тім, що податкові інспектори далеко не святі люди. Тим часом шлях до недоступних поки що тіньових ресурсів лежить, напевно, через святе. Скоріше через церкву у широкому розумінні слова, ніж через політику. Пом"ятаєте, "там де троє - там церква". Якщо троє зуміли домовитися про взаємовигідну справу - це святе і там церква. Але якщо серед тих же трьох двоє домовилися "кинути" третього - там починається політика, яка є брудною справою.

   Закарпатці втомилися від брудної політики. Опитування підприємців Ужгорода на замовленням "Регіону 7" показало, що близько 37% відсотків наших потенційних читачів не хотіли б зіштовхуватися у ЗМІ з "брудною політикою", а 14,8% - з надлишком реклами. Близько 7% опитаних підприємців втомилися від інформації закарпатських ЗМІ про аварії, катастрофи і "явну брехню". Найбільш шанованими ужгородськими підприємцями є газети "Європа-Центр", "Закарпатська правда", "Галицькі контракти", "Старий замок", "Срібна земля", "Правозахист", "Фест", "Новини Закарпаття" і "РІО". Причому тільки в одному випадку підприємець указав, що причиною його поваги до "Європи-Центр" є не стільки сама інформація, скільки високий професіоналізм її редактора. Можливо, престиж редактора і стане тим шлюзом, через який недоступні поки що регіональні ресурси будуть перетворюватися на ресурси доступні.

   Найбільш очікуваним ресурсом для підприємців є чесні новини і розважально-інформаційний блок. Свій дорогоцінний час підприємці готові використовувати для одержання науково-популярної інформації й інформації про культурні пам"ятки, замки і музеї Закарпаття. Значне місце в інформаційних потребах підприємців займає знання законодавства і можливості консультації в професійних юристів. Наступний по значимості ресурс - інформація про життя рослин і можливості туризму. Частина підприємців із задоволенням ознайомиться з інформацією про автомобільний ринок, а інша - з новими кулінарними рецептами. Не помішають ЗМІ гарні анекдоти і гумор, цікаві кросворди і споглядання нових віянь моди.

  Як бачимо з результатів опитування, ужгородські підприємці мають великий спектр інтересів і не витрачають усі свої ресурси часу на заробіток грошей. Їм цікавий успіх у найрізноманітніших сферах діяльності. Вони готові інтегруватися в найрізноманітніші соціальні групи за інтересами. Відомо, що рівень життя тих, у кого головні ресурси - гроші чи зв"язки, як правило, набагато вищий, ніж у тих, хто розраховує тільки на себе. Витрачати час на друзів і спілкування - не таке вже марне заняття. Тільки в спілкуванні можна навчитися витрачати свої ресурси так, щоб вони не зменшувалися, а збільшувалися, тобто ефективно. Розвиток ресурсу зв"язків не обмежується виключно відносинами "начальник-підлеглий" або "успішний шлюб". Взаємоперетворення ресурсу зв"язків у гроші часто починається з зовсім випадкового і скороминущого знайомства. Ваші тимчасово недоступні ресурси можуть зовсім зненацька проявитися навіть після випадкової посмішки зовсім незнайомої людини. Спілкуйтеся і нарощуйте Ваші ресурси.

  На базі журналу "Регіон 7" ми формуємо референтну групу, готову оцінити опубліковані чи підготовлені до публікації матеріали. Найбільш оригінальні оцінки будуть опубліковані вже в наступному номері. Ми дякуємо за оцінки закарпатських ЗМІ, люб"язно надані нам, і готовність до подальшого співробітництва: директору дочірнього підприємства Михайлу Михайловичу, співробітникам кредитної спілки "Мрія" Марії Михайлівні, Еллі і багатьом іншим ужгородкам і ужгородцям. Усі респонденти, які вже взяли участь у нашому опитуванні і дали згоду на подальше співробітництво, одержать черговий номер журналів "Регіон 7З"і "Express" безкоштовно. Успіхів  Вам і до нових зустрічей!

30 жовтня 2004 року.

Далі буде